Sjednocená organizace nevidomých a slabozrakých ČR, oblastní odbočka Blansko
K. J. Mašky 2, 678 01 Blansko | tel./fax : 516 410 595 | e-mail : sons.blansko@tiscali.cz

Brno - Židenice

Protože početně převažují na našich výletech ženy, chtěli jsme tentokrát vybrat něco pro potěchu mužské části. Asi v každém z nich je kousek pilota, námořníka, vojáka, modeláře nebo obdivovatele precizní práce tak je snad návštěva v Galerii modelů potěší.

Galerie nabízí prohlídku funkčních modelů letadel (1:10 s rozpětím křídel až 5 metrů) ,bitevních lodí Midway Clubu a ponorek 1:100 délka až 3 metry, váha 120 kg. Patronem klubu je plukovník v.v. Emil Boček veterán RAF, který obdržel od prezidenta republiky V. Klause Řád Bílého lva.

Malým nedopatřením se ovšem stalo, že v galerii bylo zavřeno. Hodně jsme prosili až se nám nakonec podařilo umluvit pána, který sice není průvodce, ale umožnil nám časově neomezenou prohlídku.

Podal i výklad k některým modelům, na několika monitorech pustil záznamy z bitev modelů, jinde zas z historie ČS letectva. Prostory jsou opravdu zaplněny modely až do stropu. Výstava je tématicky zaměřená na druhou světovou válku. Jsou zde ale i modely z první světové války až po současnost, součásti letadel i vysloužilých válečných strojů.

Nádherné jsou až třímetrové obří modely válečných lodí druhé světové války. Mají funkční děla, houkají a svítí. Z těch známějších jsme mohli vidět model bitevní lodi Bismarck a Queen Elizabeth. Dál pak křižníky, torpédoborce, letadlové lodi a ponorky.Pro milovníky historie vážně zážitek.

Na stěnách jsou umístěny fotografie našich leteckých jednotek, ve vitríně model prvního letadla na kterém létali naši piloti v Anglii „Tiger moth“. Vedle přísaha letců. Dočteme se že celkem československými perutěmi RAF prošlo 2500 mužů…

Je zde zakázáno focení a ani dokumentů, mimo válečná DVD, tady moc nenajdete. Proto musí každý zájemce přijít a okouknout si výstavu sám.

Z počtu 16 jsme byly sice jako ženy zase v převaze, ale pánové se tvářili spokojeně, bavili se a válčilo se i po cestě domů.

© 2008-2011 SONS Blansko - vytvořil Libor Pivoda